Kyrenia Harbour, Northern Cyprus Cycling

İklim şartları açısından Kıbrıs Bisiklet sürüşü için oldukça müsait bir bölgedir. Dağ yolları yürüyüşçüler kadar bisikletçiler için de her zaman kullanıma açık ve keyifli deneyimlere ev sahipliği yapacak güzelliktedir. Yüzlerce kilometrelik ormanlık alanları, patikaları ve bozuk yolları bisiklet sürücüleri için bulunmaz bir konumdur. Uzun kumsalları da bisiklet sürüşü için oldukça uygun bölgelerdir. Eğer profesyonelseniz, kayalık koyları ve Girne dağları da bisiklet sürüşü için oldukça değişik ve heyecanlı bir deneyim olacaktır. Kısıtlama olmadan keyfini çıkarabileceğiniz kırsal bölgelerde bisikletle uzun sürüşler gerçekleştirebilirsiniz. Kıbrıs’ta gruplar için de bisiklet turları düzenlenmektedir. Kınrıs’ta bisiklet sürüşü noktlarına transfer hizmetleri de bulunan CyprusBooking.com ile tatilinize keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz. Tüm transfer hizmetlerimiz için tıklayınız.

, Karpaz, Salamis ve Lefkoşa’yı dilediğinizce gezebilirsiniz. Belirlenen bu rota ile bisikletiniz ve siz dolu dolu bir 3 gün geçirebilirsiniz. Bisiklet meraklıları için oldukça uygun bir yapısı olan Kuzey Kıbrıs’ta bisiklet turları, etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca her sene gelenekselleşmiş uluslararası bisiklet turu düzenlenmektedir. Her sene dünyanın her yerinden yaklaşık olarak 150 sporcunun katıldığı etkinlikte 19 bölgeden geçilerek tur tamamlanmaktadır. Bisiklet sürüşü ülkede oldukça büyük ilgi gören bir durumdur. Hatta bir derneği bile bulunmaktadır ve bu dernek organizasyonlar düzenlemektedir. Bu organizasyonlarda hem halkın bisiklet sürüşüne olan ilgisi arttırılmakta hem de düzenlenen organizasyonlarla ülkeye yeni bir turizm dalı kazandırılmaktadır. Bisiklet kullanımının artması hem çevre, hem trafik açısından olumlu bir durumdur. Halka bisiklet kullanımını arttırdıkça hem kendi beden sağlığına katkıda bulunacak hem de çevre ve hava temizliğine katkıda bulunacaktır.

Bisiklet sürüşünün Kıbrıs’ta çok müsait olması, dünyanın dört bir yanından bisiklet sürüşü tutkunlarına tanıtıldıkça, sadece bisiklet sürüşü turizmi yayılmaya başlamış. Bisikletiyle tüm şehri keşfetmek için Kıbrıs’a gelen turist sayısı her geçen gün artmaktadır. Arabayla gezerken hızlıca geçip gidilen her bölge bisikletle gezildiğinde ayrı bir anlam kazanmaktadır. Bunun tadına varmak için dünyadaki en uygun bölgelerden biri Kuzey Kıbrıs’tır. Kişinin profesyonel olup olmaması Kıbrıs’ta bisiklet sürüşünü gerçekleştirmesi açısından aranan bir durum değildir. Her seviyeye uygun bir bölge vardır. Ayrıca her bölgede bisiklet kiralama ofisleri de bulunmaktadır. Bir rehber eşliğinde gezmek istediğinizde ise bisiklet sürüşü turları yılın her mevsiminde düzenlenmektedir.