Girne Amerikan Üniversitesi

 

Kıbrıs`ın ilk üniversitesi olan Girne Amerikan Üniversitesi 1985 yılında kurulmuştur. Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) başta olmak üzere, tüm dünyada tanınan GAU, 27 ayrı akreditasyona sahip olmakla, bulunduğu coğrafyanın "diploması en geçerli" üniversitesidir. Bugün Girne Amerikan Üniversitesi kampüsleriyle uluslararası bir üniversite konumundadır. Girne Amerikan Üniversitesi yüksek eğitim seviyesiyle bağımsız, küresel bir üniversite olarak kurulmuştur. Girne Amerikan Üniversitesi Karmi Kampüsü Karaoğlanoğlu, Girne şehir merkezine birkaç kilometre mesafededir. Girne Amerikan Üniversitesi 1995 yılı itibarı ile Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Sri Lanka, Kırgızistan, Türkiye, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, ABD, Birleşik Krallıklar, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong’da eğitim ortaklıkları kurmuştur. Bu ortaklıklar, öğrencilerin farklı kültürleri tanıma ve öğrenme deneyimleri kazanmalarına imkan sağlamak için, öğrenci ve fakülte değişimlerini kapsamaktadır. Öğrenci sayısına göre en yüksek doktoralı akademisyen oranına sahipken, aynı zamanda, öğrenci sayısına göre en yüksek bilgisayar kapasitesine sahiptir. Üniversite aynı zamanda Kıbrıs, İngiltere ve Singapur kampüslerinde yaş gruplarının çeşitliliğine göre bir yaz okulu programı sunmaktadır. Girne Amerikan Üniversitesi, İşletme ve Ekonomi, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, İletişim, Beşeri Bilimler, Eğitim, Sağlık, Denizcilik ve Havacılık alanlarında uzman akademik kadrosu ile eğitim vermektedir. Tüm kampüs ve yurtlarda kablosuz internet bulunmaktadır. Girne Amerikan Üniversitesi Televizyonu ve Radyosu da öğrencilerin izlemesi için seçilmiş olan dersleri ve seminerleri yayınlamaktadır. Girne Amerikan Üniversitesi, Türkiye`de en iyi İşletme eğitimi veren ilk 4 üniversite arasında yer alıyor. Avrupa Birliği (AB) İşletme Eğitimi Denetleme Konsorsiyumu Eduniversal tarafından; Avrasya, Ortadoğu Ülkeleri ve Türkiye gurubunda ilk 18 üniversite arasında gösterilen GAÜ, mimarlık alanında ise Türkiye`de en iyi mimarlık eğitimi veren ilk 10 üniversite arasında yerini almıştır. Evrensel bir üniversite kimliğine sahip olan Girne Amerikan Üniversitesi, 3 kıtaya yayılmış kampüsleri, 200`e yakın dünya üniversitesi ile yaptığı akademik işbirliği anlaşmaları, uzaktan eğitim ve yurt dışı eğitim programları ile sana farklı eğitim seçenekleri sunmaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesi Sağlık Merkezi 2006 bahar döneminde hizmete başlamıştır. GAÜ Sağlık Merkezinde öğrenciler ve personel için gerekli sağlık testleri de yapılmaktadır. Sağlık merkezi hizmetleri GAÜ öğrencileri, idari ve akademik personeli yanında, Girne Amerikan kreş, ilkokul, kolej öğrencileri ve personeline yöneliktir. Sağlık merkezinde ilk yardım hizmeti, ilk doz ilaçlar, nabız, tansiyon, ateş ve kan şekeri ölçüm hizmetleri verilmektedir. Ayrıca bu hizmetlere ek olarak pansumanlar, aşı, enjeksiyonlar, dikiş alma işlemleri de yapılmaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (GAÜ-PDRM) 2002 Güz Döneminde öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Psikolojik danışmanlık hizmetleri üniversitenin öğrencilerine yönelik olup herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Etkili sunum teknikleri, üniversite yaşamına uyum, motivasyon ve başarı, zaman yönetimi, stresle başa çıkma, sınav kaygısıyla başa çıkma, öfke kontrolü, farklı bir kültürde yaşam, cinsel yolla bulaşan hastalıklar vb. konularda öğrencilere destek olmaktadır. Yüz yüze iletişim kurmak istemeyen öğrenciler için online sistem de bulunmaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesi’ne gelen tüm dünya ülkesi vatandaşlarının kendilerini tanıtma, kültürel öğeleri olan yemeklerini , danslarını , kıyafetlerini , coğrafyalarını, tanıtma fırsatı veren üniversitemizin kortej yürüyüşlerinde , bahar şenliklerinde , uluslararası öğrenci gecelerinde kendi kültürlerini tanıtma fırsatının verildiği , kendi ülkelerinin dışındaki kültürleri tanımaları ve bu kültürdeki öğrencilerle etkiletişim ve iletişim kurma fırsatını bulduğu toplantılar, faaliyetler, aktiviteler, kültür turları, geziler, spor müsabakaları düzenlenmekte herkesin birbirini tanıması ve kaynaşması sağlanmaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesi Kampüsü içerisinde çeşitli restoran ve kafeler öğrencilere hizmet vermektedirler.

Simit Sarayi, Red Room, The Venue Café, Starlight Café, Café Union öğrencilerin dilediği gibi vakit geçirebileceğiz değişik dünya mutfaklarından yemekler sunan, temiz ve kaliteli mekanlardır. Ayrıca kampüs içerisinde bir de market bulunmaktadır.

Kampüs içerisinde toplam 29 adet spor kulübü bulunmaktadır. Bunlar, atletizm, futbol, snooker, dart, binicilik, hentbol, masa tenisi, tenis, voleybol, vücut geliştirme, satranç, yüzme, basketbol, iz sürme, tekvando, güreş, bale, jimnastik, scuba dalış, rüzgar sörfü, eskrim, plaj voleybolu, salon futbolu, oryantal, badminton, rugby, plaj hentboludur.

4 ayrı yurdu bulunan kampüsün yurtlarının 3’ü kızlar için biri de erkekler içindir.

Elysium Kız Öğrenci Yurdu üniversite kampüsü içerisindedir. tek kişilik ve iki kişilik odalardan oluşmaktadır. Eğitim binalarına mesafesi ortalama 100 metredir. Genel temizlik günlük olarak yurt personeli tarafından yapılmakta, oda temizliği ise öğrencinin kendisine aittir. Kablosuz internet hizmeti (aylık sabit ücret), içme suyu (damacana), elektrik ve kullanım suyu ile dış telefon hattı kullanıma göre ücretlendirilmektedir.

Gordon Bennet Kız Yurdu, Girne Amerikan Üniversitesi öğrencilerine tek ve iki kişilik odalar ile hizmet vermektedir. Kampüse, yaklaşık olarak 800 metre mesafededir, ulaşım yürüyerek 8-10 dk`da, ücretsiz okul servisleri ile 1-2 dk`da sağlanabilmektedir. Kız yurdunda 7/24 güvenlik hizmeti ve günlük temizlik hizmetleri verilmektedir, oda temizlikleri haftada 1 kez genel temizlik ise her gün yapılmaktadır. çamaşırhane, yemekhane, jeneratör gibi hayatı kolaylaştırıcı servisler kompleks bünyesinde bulunmaktadır. Kablosuz internet hizmeti (aylık sabit ücret), içme suyu (damacana), elektrik ve kullanım suyu ile dış telefon hattı kullanıma göre ücretlendirilmektedir.

Bilgi Köyü Kız Öğrenci Yurdu dört kişilik odalar ile Girne American Üniversitesi öğrencilerine hizmet vermektedir. Kampüse 25-30 dakika yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Ulaşım okul servisleri ile ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Bilgi Köyü Kız Yurdunda 7/24 güvenlik hizmeti ve günlük temizlik hizmetleri verilmektedir, oda temizlikleri haftada 1 kez, genel temizlik ise her gün yapılmaktadır. Çamaşırhane, çamaşır salonu, market, kafeterya, yemekhane, ortak mutfak, jeneratör gibi hayatı kolaylaştırıcı servisler kompleks bünyesinde bulunmaktadır. Kablosuz internet hizmeti (aylık sabit ücret), içme suyu (damacana), elektrik ve kullanım suyu ile dış telefon hattı kullanıma göre ücretlendirilmektedir.

Univer-City Kompleks Erkek Yurdu tek ve iki kişilik odalar ile Girne Amerikan Üniversitesi öğrencilerine hizmet vermektedir. Univer-city Kompleks Erkek Yurdu kampüs dışarısında yer almaktadır ancak kampüse ulaşım güzergahı basit ve kısa bir mesafededir. Ücretsiz okul servisleri ile yaklaşık 4 dakikalık bir mesafededir. Yürüyerek ise 20 dakikada kampüse ulaşılabilmektedir. Kablosuz internet hizmeti (aylık sabit ücret), içme suyu (damacana), elektrik ve kullanım suyu ile dış telefon hattı kullanıma göre ücretlendirilmektedir. Yurtta, 7/24 güvenlik hizmeti ve günlük temizlik hizmetleri verilmektedir, oda temizlikleri haftada 1 kez genel temizlik ise her gün yapılmaktadır. Çamaşırhane, market, kafeterya, yemekhane, jeneratör gibi hayatı kolaylaştırıcı servisler kompleks bünyesinde bulunmaktadır.

Girne Amerikan Üniversitesinde 11 bölgeye ayrı otobüsler öğrencilere kolay ulaşım imkanı sağlamaktadır. Öğrenciler üniversitenin sitesinden seçimlerini yaparak gidecekleri lokasyonun otobüs saatlerini rahatlıkla öğrenebilmektedir.

Öğrenciler, okul servisi haricinde özel taksi veya bazı firmaların öğrenciler, turistler yada büyük / küçük gruplar için sağladığı minibüs hizmetlerinden faydalanabilirler. Kuzey Kıbrıs'ta bazı şirket her kesim için transfer hizmeti sağlamaktadır.

Kıbrıs'ta, bu firmalar arasından CyprusBooking.com, ulaşım sektöründe senelerin verdiği tecrübeyle, taşımacılık anlayışına getirdiği yeni hizmet anlayışıyla diğer şirketlerden ayrılmaktadır. Firma her kesimden öğrenci, turist, küçük – büyük gruplar olmak üzere yolcularına en uygun fiyatlarla kaliteli transfer hizmeti sağlamaktadır.